Dlouho se mluví o tom, že klesají počty včel a dalšího hmyzu. A když nebude hmyz, nebude mít kdo opylovat rostliny, jeden ze zdrojů naší potravy. Tak jsme přemýšlely, jak bychom mohly pomoci. A jak nás znáte, na něco jsme přišly!

V objednávkách, které od nás odešly od 15. 3. 2019, jsou přibalené malé balíčky semínek medonosných lučních květin. Máme takových balíčků připravených pár desítek a posíláme vám je s každou objednávkou, dokud nám nedojdou. Pokud je nemáte kam vysít nebo vás to prostě nebere, prosíme, zkuste najít někoho, kdo se o ně postará, a předat mu je. Jestli vás naopak zaujaly, čtěte dál :)

V balíčku najdete směs semen lučních květin, které baví včely, motýly (jakože fakt pártyhárd) a zároveň fungují jako útočiště a místo k přezimování pro všemožný hmyz. Namíchaly jsme vám jednoletky a trvalky. Jednoleté rostliny hezky kvetou už v prvním roce, trvalky naopak nejsou tak rychlé, v prvním roce kvetou hodně omezeně, ale když se zadaří, vydrží spoustu dalších let.

Máte k tomu nějaký instrukce?

Máme! V balíčku máte 3 gramy semen, která by měla vyjít na osetí na cca 1,5 m2 půdy.

  1. Najděte si vhodné místo nebo připravte truhlíky, květináče. Pokud máte místo venku, mělo by být čisté, bez jiných rostlin, a povrch půdy trochu nakypřený, třeba hráběmi. Když luční květiny zasejete například do existujícího trávníku, tráva je nejspíš umoří. Dařit se jim bude spíš na slunci. Pozor, pokud žijete na území národních parků. To pak jako prr, tam by se nic cizího sít nemělo.
  2. Semínka rovnoměrně nasypte na hlínu nebo koupený substrát, lehce zatlačte a zasypte jemnou, cca 0,5 cm silnou vrstvičkou dalšího substrátu.
  3. Zalijte a pravidelně zalívejte. Zvlášť pokud máte semínka v truhlíku, je potřeba dohlížet na to, aby nebyla půda suchá. Ze začátku je nejjednodušší rosit je rozprašovačem, abyste si semínka nevyplavili, ale s trochou opatrnosti to zvládnete i konvičkou.
  4. A hlavně nám pak vyfoťte vaše kvítí! Pošlete nám fotky mailem, označujte nás na Instagramu… Dík! <3

Něco víc o semínkách

Velká část rostlin, které vám ze směsi mohou vyrůst, je užitečná i pro nás. Najdete mezi nimi třeba dobromysl – oregano, česnek vonný nebo měsíček. Z bylin s lékařským využitím třeba echinaceu – třapatku nachovou, yzopmydlici, lžičníkbrutnák, pilát.

Kompletní složení směsí semínek:

Semínka jsme objednávaly u Planta Naturalis, kteří se snaží obnovovat louky a zajišťovat tak potravu a útočiště pro hmyz už 25 let. Pokud byste chtěli dělat víc dobra a objednat větší množství semínek, klidně se na ně obraťte :)

Přemýšlíte, co byste pro hmyz, bez kterýho se neobejdeme, mohli udělat víc? Krom toho, že budete vyhýbat se chemickým postřikům a svým nakupováním podporovat ekologické zemědělství, si můžete třeba pořídit (nebo vyrobit?) hmyzí hotel. Na zahradu nebo klidně na balkón.

Něco navíc k tématu: 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *